Tipy na péči

Tipy na péči

Tipy na údržbu látek

Zde získáte tipy a informace o všeobecné údržbě látek.

Acetátové vlákno

Tipy na údržbu acetátových látek

Látky s vysokým obsahem acetátového vlákna ztrácejí praním tvar a lesk. Jako alternativa se nabízí chemické čistění, které je těmito látkami snášeno normálně velmi dobře. Maximální teplota žehlení by neměla překročit 120°, protože by se tak látka mohla nenávratně poškodit. Prosím dbejte symbolů k údržbě.

Bavlna

Tipy na údržbu bavlny

Oděvy a domácí textilie z bavlny se stálými barvami se dají zpravidla prát ve vařící vodě. Zvláště svrchní oděvy však nejsou vhodné k praní, protože by se mohly příliš srazit. Prosím dbejte symbolů k údržbě a zeptejte se v nejbližší čistírně, pokud si nejste jisti. Bavlněné látky, které nebyly specielně upraveny (např. navoskované bavlněné bundy) se mohou žehlit při teplotě až 200°.

Měďnaté vlákno

Tipy na údržbu měďnatých vláken

Prosím buďte v případě praní látek s měďnatým vláknem opatrní a dbejte pokynů na údržbu.

Maximální teplota na žehlení těchto látek je 150°C. 

Srst zvířat

Tipy na údržbu látek ze srsti zvířat

Výrobky z pravé zvířecí srsti by se měly vždy nechat ošetřit profesionální čistírnou.

Imitace kůže

Tipy k údržbě kožených imitací

Produkty, které byly vyrobeny z imitací hladké kůže nebo z velurových imitací, se mohou často prát na jemné praní při 30°. Prosím dbejte pokynů k údržbě a v případě nejistoty se zeptejte v čistírně. V žádném případě se tyto textilie nesmějí ždímat, protože to může vést ke vzniku záhybů. Žehlete tyto látky pouze naruby a při nízkých teplotách.

Kůže

Tipy na údržbu kůže

Kůže byste zpravidla neměli čistit sami, ale dávat je namísto toho do čistírny, která má zkušenosti v oblasti údržby kůže. Existuje však několik základních pravidel, které péči o kožené výrobky usnadňují:

  1. K ochraně před skvrnami od vody můžete Vaše kožené textilie ošetřit impregnací. Impregnační výrobky jsou k dostání v každém specializovaném obchodě s textiliemi.
  2. Skvrny způsobené tukem můžete otřít hadříkem z textilních vláken, který jste předtím namočili do teplé vody. Pokud se to nepodaří, měli byste se vyvarovat dalších kroků. Časem se tuk do kůže vstřebá.
  3. Zaschlé nečistoty můžete zpravidla odstranit navlhčeným hadříkem.
  4.  Vlhké skvrny by se neměly v žádném případě drhnout do sucha. Namísto toho se tekutinu pokuste nasát hadříkem ze savého materiálu.
Len

Tipy na údržbu lnu

Péče o produkty ze lnu se řídí účelem jejich používání. V případě kvalitních oděvů (např. obleky nebo kostýmy) byste se měli vydat do čistírny. Oblečení určené na denní nošení a domácí textilie se mohou zpravidla normálně prát a žehlit až při 200°. Prosím dbejte i zde pokynů k údržbě.

Mikrovlákno

Tipy k údržbě látek z mikrovláken

Pokud chcete textilie z mikrovláken čistit doma, měli byste je prát pouze v programu šetrného praní a při nízkých teplotách. Textilie z mikrovláken doporučujeme po praní nechat usušit pověšením, aby se zabránilo pomačkání. Žehlení a napařování prosím jen za nízkých teplot a naruby. Aby se zachovala kvalita textilií z mikrovlákna, doporučuje se pravidelně obnovovat impregnaci.

Nylon

Tipy na údržbu nylonu

Protože se nylon skládá z polyamidových vláken, platí stejné zásady pro údržbu. Proto byste měli při praní oděvů nebo domácích textilií z nylonu dbát na to, aby nedosahovalo příliš vysokých teplot, protože jinak hrozí, že se tyto výrobky srazí nebo pomačkají. Textilie z nylonu jsou všeobecně velmi citlivé na teplotu, pročež by se měly žehlit pouze při nízkých teplotách.

Polyakryl

Tipy na údržbu polyakrylu

Produkty z polyakrylu nebo s obsahem polyakrylu se zpravidla mohou prát, ovšem při co nejnižší teplotě. Je třeba dbát pokynů na údržbu a vyvarovat se sušení v sušičce a napařování.

Polyamid

Tipy na údržbu polyamidových vláken

Při praní oděvů nebo domácích textilií z polyamidu je třeba dbát na to, aby teplota nebyla příliš vysoká, protože jinak hrozí, že se tyto výrobky srazí nebo pomačkají. Textilie z polyamidu jsou všeobecně velmi citlivé na teplotu, pročež by se měly žehlit pouze při nízkých teplotách.

Polyester

Tipy na údržbu polyesteru

Textilie z polyesteru jsou prací a mohou být také čištěny chemicky. Je ovšem třeba dbát na to, aby tyto výrobky nebyly prány při vysokých teplotách. Pro žehlení platí maximální teplota 150°.

Polyethylen / Polypropylen

Tipy na údržbu Polyethylenu / Polypropylenu.

Čištění textilií s polyethylenem nebo polypropylenem je možné za použití vody a při nízkých teplotách. Tyto textilie by se neměly žehlit.

Střižní vlna

Tipy na údržbu střižní vlny

Výrobky s podílem střižní vlny by se měly prát pouze v ruce (vlažná voda a speciální prací prášek na vlnu). Důležité je přitom, aby se látka při praní nedrhla. Sušit nejlépe položené, protože se výrobky ze střižné vlny jinak mohou vytahat. Mokrou látku můžete nejprve zabalit do froté a opatrně vymačkat (neždímat!), aby se zbavila vlhkosti.

Výrobky s podílem střižné vlny žehlete prosím maximálně při střední teplotě (stupeň 2). Pára nebo vlhký hadr pomáhají zabránit ztrátě lesku. 

Hedvábí

Tipy na údržbu hedvábí

Následujících pokynů je třeba dbát při čistění hedvábí:

  • Nepoužívat bělící prostředky
  • vyvarovat se v případě hedvábí přímému a silnému působení slunce
  • nepoužívat vodu při žehlení
  • hedvábí nestříkat parfémem nebo deodorantem
  • k odstraňování skvrn nepoužívat vodu
  • hedvábí neždímat
  • hedvábí vždy žehlit porubu

 Hedvábí se nemusí čistit jen chemicky, své výrobky z hedvábí můžete čistit také ručním praním. Stručný návod na praní hedvábí v ruce:

  1. Používat speciální šampón na hedvábí nebo jemné mýdlo
  2. Hedvábí namočit na zhruba 3-5 minut do vlažné vody. (Tmavé nebo potištěné hedvábí prát pouze krátce ve STUDENÉ ruční lázni, nepředmáčet!)
  3. Během této doby látkou pohybovat lehce sem a tam. (Neždímat!) Jakmile je hedvábí mokré, zacházet s ním opatrněji, protože je látka za mokra citlivější.
  4. Po max. 5 minutách hedvábí vyndat z lázně a látku vymáchat ve studené vodě s přidanou čajovou lžičkou vinného octa, aby se zbytky mýdla kompletně odstranily.
  5. Poté hedvábí zatočit do suchého ručníku, aby se zbavilo zbylé vody. (U tmavého nebo potištěného hedvábí použít ručník ve více vrstvách)
  6. Poté vyhladit do rovna a na rozích lehce vytáhnout.
  7.  Hedvábí zásadně žehlit naruby. Dále by mělo být hedvábí při žehlení ještě lehce vlhké. Dbejte na nastavení Vaší žehličky. Hedvábí se nesmí v žádném případě žehlit při příliš vysokých teplotách!
Viskóza

Tipy na údržbu viskózy

Při praní výrobků z viskózy byste měli být velmi opatrní a dbát pokynů na údržbu. Textilie z viskózy by se měly žehlit při maximální teplotě 150°.